Select Activity


2019 FALL PROGRAMS & EVENTS
Fall Adult Kickball League WEDNESDAY\'S 2019                 Fall Adult Kickball League WEDNESDAY'S 2019
Average Joe's
Ballbarians
For Kicks and Giggles
Grande Huevos
Kickball Assassins
One Kick Wonders
Pitch Slapped
RBV
Fall Adult Softball 2019
COED \ COED "LOWER" Thursday Fall 2019
A Reptile Dysfunction
CPR Services
Hummingbirds
Lost Batz
Pilot Doors
Quit Your Pitching
Saved by the balls
StubHub
That Team
The Base Collectors
The Wet Bandits
Whamma Slamma Jamma
COED \ COED "UPPER" Thursday Fall 2019
Elite AV
Lollygaggers
Sons of Pitches
Swingers
Team Bob
MEN\'S OPEN Tuesday Fall 2019                                MEN'S OPEN Tuesday Fall 2019
AWP's Pipe Dreams
BAAD Boys
Bombers
CPR Services
Dirt Draggers
Dirty First
IM Flash
Rumpus Time
Salt Lake Trappers
Smokies
Sons of Pitches
Sportclips
StubHub
Swire Coca-Cola
The Hitmen
TwoBillz
Xtreme
Yank Deez
Fall Flag Football 2019
1st-2nd grades WEDNESDAYS 2019                              1st-2nd grades WEDNESDAYS 2019
Bo Jensen
Brian Barnett
Bryan Osborn
Dave Tibbitts
Matt Wollam
Michael Wade
Paul Hunt
Robert Halterman
Ryan Dowland
Zac Campbell
3rd-4th grades MONDAYS 2019                                 3rd-4th grades MONDAYS 2019
Aaron Call
Aaron Henegar
Aaron Smith
Casey Adams
Dean McKillip
Eli Edmunds
Mark Moyes
Nathan Tenney
Paul Hunt
Sage Harmsen
Sheldon Deckart
Todd Malcom
5th-6th grades MONDAYS 2019                                 5th-6th grades MONDAYS 2019
Arthur Barlow
Brett Backman
Camber Lybbert
Jackson Brown
Jason Andersen
Scott Hinckley
Fall Soccer 2019
1ST-2ND BOYS THURSDAYS GALENA PARK 2019                     1ST-2ND BOYS THURSDAYS GALENA PARK 2019
Adam Stevenson
Cory Johnson
James Harris
James Thelin
Jason Driggs
Jason Summers
Lisa Hunt
Micah Brooks
Mike Scott
Rick Latu
Ryan Mortensen
Scott Lewis
Shawn Nielson
Troy Rasmussen
1ST-2ND BOYS TUESDAYS STEEP MT PARK 2019                    1ST-2ND BOYS TUESDAYS STEEP MT PARK 2019
Brett Shields
Eric Dahlin
Nicole Sprengeler
Rob Nish
Saul Oliveira
Sean Lee
Todd Barnes
1ST-2ND GIRLS THURSDAYS GALENA PARK 2019                    1ST-2ND GIRLS THURSDAYS GALENA PARK 2019
Ben Blake
Dave Johnson
Devin Davidson
Drew Putnam
Jared Trussell
Kelly Dean
1ST-2ND GIRLS TUESDAYS STEEP MT PARK 2019                   1ST-2ND GIRLS TUESDAYS STEEP MT PARK 2019
Caitlyn Otterstrom
Dane Nelson
David McCune
Jared Poulter
Russ Olsen
3RD-4TH BOYS THURSDAYS GALENA PARK 2019                     3RD-4TH BOYS THURSDAYS GALENA PARK 2019
Aaron Henegar
Blake Cragun
Bryan Ottley
Chad Parkinson
Jacob Johns
Jake Mather
Pete Petela
Spencer Taylor
Verdun Hartin
3RD-4TH GIRLS TUESDAYS GALENA PARK 2019                     3RD-4TH GIRLS TUESDAYS GALENA PARK 2019
Blake Burdette
Danielle Kuresa
Dave Cook
DeeAnna Smith
Drew Trost
Erin Longacre
Jeremy Joyal
Natalyn Jacobs
5TH-7TH BOYS THURSDAYS GALENA PARK 2019                     5TH-7TH BOYS THURSDAYS GALENA PARK 2019
Andrew Croshaw
Colby Ford
Fernando Salazar
Kevin Alsop
Pete Petela
William Cooper
5th-7TH GIRLS TUESDAYS GALENA PARK 2019                     5th-7TH GIRLS TUESDAYS GALENA PARK 2019
Corbyn Larson
David Shallenberger
Jared Pierce
Jonathan Vicchrilli
Matt Christensen
Shawn Sharp
KINDERGARTEN ONLY TUESDAYS GALENA PARK 2019                 KINDERGARTEN ONLY TUESDAYS GALENA PARK 2019
Al Lombana
Brooke Zimmerman
Cris Holbrook
David Pyle
Jared Anderton
Jon Robinson
Matt Weese
Nick/Jackie Miller
Paul Hunt
RJ Cunningham
Ryan Evans
Scott/Julie Isaacson
Steve Ball
Tyler Reed
KINDERGARTEN ONLY WEDNESDAYS STEEP MT PARK 2019             KINDERGARTEN ONLY WEDNESDAYS STEEP MT PARK 2019
Brad Clifford
Brian Howell
Daniel Oliveira
Daniel Sarfati
Jay/Anna McMillan
Jennifer Yates
Kevin Anderson
Luiz Botelho
Mark Stallings
Susie Strong
PRE-K ONLY TUESDAYS GALENA PARK 2019                        PRE-K ONLY TUESDAYS GALENA PARK 2019
Adam Back
Blake Miller
Courtney Long
Daniel Kroll
Jared Hurtado
Katie Anderson
Kelly Dean
Robbie Beckstead
Todd Hillstead
PRE-K ONLY WEDNESDAYS STEEP MT PARK 2019                    PRE-K ONLY WEDNESDAYS STEEP MT PARK 2019
Ally & Wally Davis
Allyn Shaw
Ben Ellis
Brady Davies
Cortney Albanese
Dane Nelson
Dave Cook
Dustin McIntire
Gary Mumford
Jonathan Saul
Matt Welling
Matthew Broomfield
Youth Wrestling 2019                                        Youth Wrestling 2019
4th-8th grade
K-3rd grade
2019 SPRING & SUMMER PROGRAM & EVENTS
3 on 3 Basketball Tournament 2019                           3 on 3 Basketball Tournament 2019
Dream Team
Killer 3's
Minions
Predators
SunShineBoys
The A-Team
The Brothers
The Lone Rangers
Triple Threat
Triple Threat
Adult Coed Volleyball Open League (Individual) Spring 2019  Adult Coed Volleyball Open League (Individual) Spring 2019
1
Adult Coed Volleyball Open League Spring 2019               Adult Coed Volleyball Open League Spring 2019
Adult Kickball League WEDNESDAYS 2019                       Adult Kickball League WEDNESDAYS 2019
1-800-YourMom
Alan Kirton
Balls and Dolls
Dirt Killers
Free Ballers
Grande Huevos
Kick In A Box
Magic Boots
One Kick Wonders
Pitch Slapped
Pitches Be Crazy
Recess Allstars
Rubber Lovers
Toe Jammers
We Got The Runs
We Like To Party
Adult Mountain Biking 2019                                  Adult Mountain Biking 2019
Session#1 June 17-19 6pm-8pm Beginner
Session#2 July 15-17 6pm-8pm Beginner
Adult Softball 2019
COED \ COED "LOWER" League THURSDAY
A Reptile Dysfunction
Big Rigs
CPR Services
Pilot Door Systems
Sky Riders
StubHub Co-Ed
The Silverbacks
The Soft Serves
Wookies
COED \ COED "UPPER" League THURSDAY
Bullfrog
Friendly Plumber
Hunting Spot
Sons of Pitches
Team Bob
The Wolfpack
The Yetis
Thunder
Yank Deez
MEN\ MEN"S "OPEN" League TUESDAY
BlackBirds / DS
Bombers
CPR Services
Dirt Draggers
Evolution softball
Kool Aid Crew
Reltney LLC
Silent Assassins
Sons Of Pitches
Sportclips
StubHub
StubHub 2
Swire Coca-Cola
The Hitmen
Thunder Punch
TwoBillz
Where My Pitches At
Xtreme
Adult Tennis Lessons *Punch Pass* 2019                      Adult Tennis Lessons *Punch Pass* 2019
1 Punch Pass (you choose lesson day/time
4 Punch Pass (you choose lesson day/time
8 Punch Pass (you choose lesson day/time
Arts & Crafts Festival 2019 - VENDOR ONLY                   Arts & Crafts Festival 2019 - VENDOR ONLY
Arts and Crafts in the Barn 2019                            Arts and Crafts in the Barn 2019
09-9:45am class
10:00-10:45am class
11:00-11:45am class
Boys Machine Pitch (Current 2nd graders) 2019               Boys Machine Pitch (Current 2nd graders) 2019
Aaron Adams
Brad Bjelke
Chad DeGroot
Clint Wallace
Daniel Kroll
Sean Lee
Coach Pitch (Current 1st graders) 2019                      Coach Pitch (Current 1st graders) 2019
Brian Olsen
Joe Hawkins
Mark Swaby
Scott Hinckley
Travis Rogers
Trina Quinney-Packard
Daddy Daughter Dance 2019                                   Daddy Daughter Dance 2019
Draper City Hiking Program 2019                             Draper City Hiking Program 2019
Session #1 Saturdays May 4th-25th
Session #1 Wednesdays May 8th-29th
Session #2 Saturdays September 7th-28th
Session #2 Wednesdays September 4th-25th
Session #3 Saturdays October 5th-26th
Session #3 Wednesdays October 2nd-23rd
Draper Day Pickleball tournament 2019
2.0-2.5 Doubles Beginners Division                          2.0-2.5 Doubles Beginners Division
Just Dink it
New Girl on the Blok
Paddle Stars
Picklers
3.0-3.5 Doubles Intermediate Division                       3.0-3.5 Doubles Intermediate Division
Cutler Crush
Divino/Koga
Dominating Divas
Minions
Oompa Loompas
Peo
Pickel Shots
Pickle people
Pickles McPickleface
Pretty Boys
Sexy Reds
Team Girl Power
Team Myers
Team Saroo
The Goblins
nofilter
4.0-4.5 Doubles Advanced Division                           4.0-4.5 Doubles Advanced Division
JBW Pickleball
Jeppson
Sharty Finesse
Slater / Ogden
Stark/Johnston
Draper Days Tennis Tournament 2019
Mens Advanced 4.0+                                          Mens Advanced 4.0+
R R
Sons of Sanpete
Taejeon Bros
The GOAT
VanHeiden
Mens Beginner 3.0                                           Mens Beginner 3.0
Alta Hawks
Chargers
D D
Fuller / Hatch
Raquetouille
ThunderSlugs
Mens Intermediate 3.5                                       Mens Intermediate 3.5
Geer/White
Hoffman
Paskins/Miller
TheGoodAndTheLucky
Usually Single
Womens Advanced (4.0+)                                      Womens Advanced (4.0+)
Draper Dare Doubles
Scared Hitless
Womens Beginner (2.5-3.0)                                   Womens Beginner (2.5-3.0)
All About the Base-L
Baby's Got Backhand
DeeAnn Henderson
Slam Jjams
Womens Intermediate (advanced 3.0-3.5)                      Womens Intermediate (advanced 3.0-3.5)
40 LOVE
Ace Bandages
Four Tennis Babes & A Baby
Here to Slay
Hotties Daughties
Love Hurts
Princess Ace
Queens of the court
Racqueteers
The Slammers
EVIL SCIENTIST ACADEMY 2019                                 EVIL SCIENTIST ACADEMY 2019
Aerospace Domination - June 17-20
Chemical Chaos Lab - June 10-13
Chemical Chaos Lab Part 2 July 8-11
Fishing Club  \Fishing Club "Ages 6-12" 2019
Girls Youth Softball 2019
Girls Filly Softball League (4th-6th grade)                 Girls Filly Softball League (4th-6th grade)
Jason Levin
Lindsay Miller
Stephanie Sharp
Girls Machine Pitch (2nd-3rd grade)                         Girls Machine Pitch (2nd-3rd grade)
Ashley Nelson
Melanie Lloyd
Glow Run 5K 2019                                            Glow Run 5K 2019
Soccer Academy 2019                                         Soccer Academy 2019
1st & 2nd Grade
Pre-K & Kindergarten
Spring Soccer 2019
--PreK Only (Coed) TUESDAYS GALENA PARK                     --PreK Only (Coed) TUESDAYS GALENA PARK
Al Lombana (Willow)
Blake Miller
Brian McKray
Brooke Zimmerman
Daniel Dean
Dixie Lewis
Gonzalo Varas
Jared Anderton
Jared Fry
Julio Santoro (Oak)
Katie Marshall
Matt Weese
Michaun Swenson
Mike Hukill
Mike Nelson
Nicole White
--PreK Only (Coed) WEDNESDAYS STP. MT. PARK                 --PreK Only (Coed) WEDNESDAYS STP. MT. PARK
Ellie Seaborn
Greg Pferdner
Jared Collette
Jay McMillan
Jennifer Yates
Jon Watkins
Justin Losee
Mike Murphy
Olivia Lemmon
Ryan Button
Tyler Kohler
Zac Ovard
-KINDERGARTEN (Coed) TUESDAYS GALENA PARK                   -KINDERGARTEN (Coed) TUESDAYS GALENA PARK
Adam Kessler
Clarissa Everitt
David McCune
Gary Mumford
Jamie Guyaux
Jared Trussell
Jordan Fuller
Josh Covey
Logan Van Dyke
Mike Lunt
Nicky Henstrom
Rachel Neeley
Ryan Mortensen
Shannon Felts
Taylor Stipe
Todd Hillstead
-KINDERGARTEN (Coed) WEDNESDAYS STP. MT. PARK               -KINDERGARTEN (Coed) WEDNESDAYS STP. MT. PARK
Aaron Henegar
Adam Stevenson
Angela Dayton
Brett Shields
Erin Longacre
Mark Sarvela
Nicole Sprengeler
Nicolee Huntsman
Rick Latu
Sage Harmsen
Scott Lewis
Travis Thom
1-2gr BOYS THURSDAYS GALENA PARK                            1-2gr BOYS THURSDAYS GALENA PARK
Amberly Harris
Amy Quintana
Blake Cragun
Daniel Oliveira
Derek Filley
Ken Dickinson (Summit)
Lindsey Moffat
Mike Scott
Paul Hunt
Robbie Beckstead
Todd Barnes
Troy Rasmussen
1-2gr BOYS TUESDAYS STP. MT. PARK                           1-2gr BOYS TUESDAYS STP. MT. PARK
Cris Hollbrook
Justin Losee
Matt Dawson
Mike Murphy
Rob Nish
Trina Quinney-Packard
1-2gr GIRLS THURSDAYS GALENA PARK                           1-2gr GIRLS THURSDAYS GALENA PARK
Abrielle Davies
Ben Dickamore
Drew Trost
Jessica Guillen
Megan Pessoa
1-2gr GIRLS TUESDAYS STP. MT. PARK                          1-2gr GIRLS TUESDAYS STP. MT. PARK
Ben Taylor
Kelly Pecora
Kelsey Romph
Matt Goms
Steve Kerwin
Tommy Wilson
3-4gr BOYS THURSDAYS GALENA PARK                            3-4gr BOYS THURSDAYS GALENA PARK
Dave McKendrick
David Dodds
James Grutta
Kelly Pecora
Michel Bohn
Peter Petela
Randall Autry
Sam Yeager
Verdun Hartin
3-4gr GIRLS TUESDAYS GALENA PARK                            3-4gr GIRLS TUESDAYS GALENA PARK
Cathy Morgan
Corbyn Larson
Erin Longacre
Jeremy Joyal
Jon Robinson
Kari Christiansen
Matthew Catalano
Scott Sudweeks
5-7gr BOYS THURSDAYS GALENA PARK                            5-7gr BOYS THURSDAYS GALENA PARK
Carlos Rodriguez
Fernando Salazar
Kelly Loosli
Kevin Alsop
Lenny Gray
Shawn Klauser
Steve Goates
William Cooper
5-7gr GIRLS TUESDAYS GALENA PARK                            5-7gr GIRLS TUESDAYS GALENA PARK
David Shallenberger
Jared Pierce
Mark Johnson
Shawn Sharp
Strider Bike Race 2019                                      Strider Bike Race 2019
1
T-ball (Pre-K & Kindergarten) 2019                          T-ball (Pre-K & Kindergarten) 2019
Al Lombana
Austin Albrecht
Cam Cutler
Christopher Rogers
Cody Hatch
Daniel Kroll
David Brown
Greg Christiansen
Kelly Dean
Mark Sarvela
Matt Bezzant
Matt De Paula
Nathan Wall
Tyler Black
YTH Mountain Biking - ages 10-14yrs 2019                    YTH Mountain Biking - ages 10-14yrs 2019
Session #1 June 10-14 10:30am Beginner
Session #1 June 10-14 9:00am Intermed.
Session #2 July 8-12 10:30am Beginner
Session #2 July 8-12 9:00am Intermediate
Session #3 August 5-9 10:30am Beginner
Session #3 August 5-9 9:00am Intermed.
Youth Tennis Lessons #1 June 10th-20th 2019                 Youth Tennis Lessons #1 June 10th-20th 2019
M/W 10:30-11:55am 6-12yrs Shootin' Stars
M/W 9:00-10:25am 12-18yrs Flights
Tue/Th 10:00-10:55am 7-11yrs Gold Stars
Tue/Th 11:00-11:45am 4-6yrs Little Stars
Tue/Th 9:00-9:55am 7-11yrs New Stars
Youth Tennis Lessons #2 June 24th-July 3rd 2019             Youth Tennis Lessons #2 June 24th-July 3rd 2019
M/W 10:30-11:55am 6-12yrs Shootin' Stars
M/W 9:00-10:25am 12-18yrs Flights
Tue/Th 10:00-10:55am 7-11yrs Gold Stars
Tue/Th 11:00-11:45am 4-6yrs Little Stars
Tue/Th 9:00-9:55am 7-11yrs New Stars
Youth Tennis Lessons #3 July 8th-18th 2019                  Youth Tennis Lessons #3 July 8th-18th 2019
M/W 10:30-11:55am 6-12yrs Shootin' Stars
M/W 9:00-10:25am 12-18yrs Flights
Tue/Th 10:00-10:55am 7-11yrs Gold Stars
Tue/Th 11:00-11:45am 4-6yrs Little Stars
Tue/Th 9:00-9:55am 7-11yrs New Stars
Youth Tennis Lessons #4 July 22nd-Aug 1st 2019              Youth Tennis Lessons #4 July 22nd-Aug 1st 2019
M/W 10:30-11:55am 6-12yrs Shootin' Stars
M/W 9:00-10:25am 12-18yrs Flights
Tue/Th 10:00-10:55am 7-11yrs Gold Stars
Tue/Th 11:00-11:45am 4-6yrs Little Stars
Tue/Th 9:00-9:55am 7-11yrs New Stars
Youth Tennis Lessons #5 Aug 5th-15th 2019                   Youth Tennis Lessons #5 Aug 5th-15th 2019
M/W 10:30-11:55am 6-12yrs Shootin' Stars
M/W 9:00-10:25am 12-18yrs Flights
Tue/Th 10:00-10:55am 7-11yrs Gold Stars
Tue/Th 11:00-11:45am 4-6yrs Little Stars
Tue/Th 9:00-9:55am 7-11yrs New Stars
2019-20 WINTER PROGRAMS AND EVENTS
2019-20 Jr. Jazz Youth Basketball
*KINDERGARTEN coed THURSDAY Willow Springs 2019-20          *KINDERGARTEN coed THURSDAY Willow Springs 2019-20
11th-12th Grade Boys TUESDAY DPMS 2019-20                   11th-12th Grade Boys TUESDAY DPMS 2019-20
1st Grade coed MONDAY Willow Springs 2019-20                1st Grade coed MONDAY Willow Springs 2019-20
1st Grade coed TUESDAY Willow Springs 2019-20               1st Grade coed TUESDAY Willow Springs 2019-20
2nd Grade coed MONDAY Willow Springs 2019-20                2nd Grade coed MONDAY Willow Springs 2019-20
Brandon Robertson
David Johansen
Eric Snow
Mark Stallings
Other
Trevor Oldroyo
2nd Grade coed WEDNESDAY Willow Springs 2019-20             2nd Grade coed WEDNESDAY Willow Springs 2019-20
3rd Grade Boys SATURDAY DPMS 2019-20                        3rd Grade Boys SATURDAY DPMS 2019-20
3rd-4th Grade Girls SATURDAY DPMS/Sandy 2019-20             3rd-4th Grade Girls SATURDAY DPMS/Sandy 2019-20
4th Grade Boys SATURDAY DPMS 2019-20                        4th Grade Boys SATURDAY DPMS 2019-20
5th Grade Boys SATURDAY APA 2019-20                         5th Grade Boys SATURDAY APA 2019-20
5th-6th Grade Girls SATURDAY DPMS/SANDY 2019-20             5th-6th Grade Girls SATURDAY DPMS/SANDY 2019-20
6th Grade Boys SATURDAY APA 2019-20                         6th Grade Boys SATURDAY APA 2019-20
7th Grade Boys SATURDAY SJHS 2019-20                        7th Grade Boys SATURDAY SJHS 2019-20
7th-8th Grade Girls SATURDAY DPMS/SANDY 2019-20             7th-8th Grade Girls SATURDAY DPMS/SANDY 2019-20
8th Grade Boys SATURDAY SJHS 2019-20                        8th Grade Boys SATURDAY SJHS 2019-20
9th-10th Grade Boys WEDNESDAY DPMS 2019-20                  9th-10th Grade Boys WEDNESDAY DPMS 2019-20
Winter Snowshoe/Hiking Class 2020                           Winter Snowshoe/Hiking Class 2020
Session#1 SATURDAY SNOWSHOE/HIKING
Session#1 WEDNESDAY SNOWSHOE/HIKING
Session#2 SATURDAY SNOWSHOE/HIKING
Session#2 WEDNESDAY SNOWSHOE/HIKING